تبلیغات
تحقیق دانش آموزی - روز 13 آبان - روز دانش آموز
تحقیق دانش آموزی
مسئله‌‏ى علم و تولید علم و شكوفا كردن استعدادها در داخل، یك امر جدى و حیاتى است. (مقام معظم رهبری)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
 روز 13 آبان که در تقویم به عنوان روز مبارزه با استکبار نام‌گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه دوره مختلف رخ داده و به همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده است.
تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه در 13 آبان 1343، 13 آبان 1357 که روز دانش‌آموز نام گرفت و تسخیر لانه جاسوسی در 13 آبان 1358 عنوان این سه واقعه تاریخی است که نمی‌توان هیچ یک را از نظر اهمیت نسبت به دیگری اولی تر دانست چرا که هر کدام در دوره وقوع تاثیر گذاری خاص خود را داشته و شرایط را به نحوی تغییر داده‌اند.

تبعید امام خمینی به ترکیه 13 آبان 1343
کاپیتولاسیون یا حق قضاوت کنسولی حقی است که به اتباع بیگانه داده می‌شود و آنها را ازشمول قوانین کشور مصون ومستثنی می‌کند؛ درواقع در صورت ارتکاب جرم در خاک کشور، دولت میزبان حق محاکمه آن مجرم را ندارد.
کاپیتولاسیون ریشه در استعمار دارد و کشورهای استعمارگران این قانون را به کشورهای ضعیف تحت‌ سلطه تحمیل می‌کردند؛ کاپیتولاسیون درایران طی معاهده ترکمانچای برای اتباع روسیه به رسمیت شناخته شد و پس ازآن برخی کشورهای استعمارگر دیگر، این امتیاز نامشروع را بعلت ضعف حکومت های قاجاریه کسب کردند؛ اما، کاپیتولاسیون در سال 1306، تحت فشار افکار عمومی و فضای حاکم بر روابط بین‌الملل پس از جنگ اول جهانی لغو گردید.
هنوز بیش از 3 دهه از الغای کاپیتولاسیون نمی‌گذشت که محمدرضا پهلوی احیاگر مجدد آن شد. کابینه اسدالله علم در سیزدهم مهر سال 1342، به دستور شاه، پیشنهاد آمریکا مبنی‌بر اعطای مصونیت قضایی به اتباع آمریکایی را به صورت یک لایحه قانونی در هیتت دولت تصویب کرد.
چندی بعد این خبر به حضرت امام رسید و ایشان را به خروش و فریاد واداشت به طوری که در4 آبان 1343 ایشان طی نطقی تاریخی به رسوایی این اقدام ننگین پرداختند.
فرازهایی از سخنرانی ایشان چنین بود: « ... دولت با کمال وقاحت از این امر ننگین طرفداری کرد، ملت ایران را از سگ‌های آمریکایی پست‌تر کردند.
اگر چنانچه کسی یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد، بازخواست از او می‌کنند؛‌ اگر شاه ایران یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد بازخواست می‌کنند و اگر چنانچه یک آشپز آمریکایی شاه ایران را زیر بگیرد، مرجع ایران را زیر بگیرد، بزرگترین مقام ایران را زیر بگیرد، هیچ کس حق تعرض ندارد...». رژیم که در طول دو سالی که امام قیام کرده بودند، نتوانسته بود با هیچ شیوه‌ای، ایشان را آرام کند، تنها یک راه پیش پای خود می‌دید و آن تبعید امام بود.
در شب 13 آبان 1343، صدها کماندو به همراه مزدوران ساواک به منزل امام در قم حمله‌ور شدند ایشان را دستگیر و به تهران منتقل کردند و سپس با یک هواپیمای نظامی ایشان را به ترکیه تبعید کردند. این سرآغار هجرتی بود که 14 سال بعد پیروزی انقلاب اسلامی را به بار آورد.

روز دانش‌آموز 13 آبان 1357
در حالی که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) به روزهای سرنوشت سازی نزدیک می‌شد همه اقشار مردم ایران از زن و مرد و پیر و جوان، سعی در ایفا کردن نقش تاریخی خود و عمل به تکلیف الهی داشتند. در این میان دانش‌آموزان و نوجوانان شور و حال دیگری داشتند.
صبح روز 13 آبان 1357، دانش‌آموزان در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش همگان برسانند.
این جوانان پر شور و خداجو، گروه گروه، داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجویان و گروه‌های دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کردند. ساعت 11 صبح، مأموران،‌ ابتدا چند گلوله گاز اشک‌آور در میان این جمعیت خروشان پرتاب کردند؛ اما، اجتماع کنندگان در حالی که به سختی نفس می‌کشیدند، صدای خود را رساتر کرده و با فریاد الله‌اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند. در این هنگام تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان بی‌گناه، یکی پس از دیگری، در خون خود غلتیدند. در این روز، 56 نفر شهید و صدها نفر مجروح شدند.
حضرت امام(ره) در پیامی به همین مناسبت فرمودند: «... عزیزان من صبور باشید، که پیروزی نهایی نزدیک است و خدا با صابران است ... ایران امروز جایگاه آزادگان است... من از این راه دور، چشم امید به شما دوخته‌ام ... صدای آزادی‌خواهی و استقلال‌طلبی شما را به گوش جهانیان می‌رسانم.»
به خاطر گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دانش‌آموز، این روز در تاریخ انقلاب اسلامی به نام روز دانش‌آموز نام‌گذاری شده است.

تسخیر لانه جاسوسی ـ روز مبارزه با استکبار جهانی 13 آبان 1358

در ابتدای انقلاب و زمان حکومت دولت موقت با هدف وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، دانشجویان تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند. دانشجویان از دانشگاه‌های تهران، پلی‌تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و ... گرد هم آمدند و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا از دیوارهای سفارت بالا رفته و علیرغم مقاومت محافظین و آمریکایی‌ها، سفارت را به تصرف کامل درآوردند.
در هنگام تسخیر سفارت، آمریکایی‌ها به سرعت مشغول نابود کردن بسیاری از اسناد دخالت‌ها و تجاوزارت و غارت‌های خود شدند ولی پس از تسخیر سفارت به سرعت از نابودی باقی‌مانده اسناد جلوگیری شد و بعدها اسنادی که از لانه جاسوسی آمریکا به دست آمده بود چاپ شده و در اختیار همگان قرار گرفت. به محض انتشار این خبر، مردم بسیاری با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسی تجمع کرده و از حرکت دانشجویان حمایت کردند.
امام خمینی‌(ره) نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نامیدند. این حرکت دانشجویان معترض، خشم آمریکایی‌ها را برانگیخت و آنها که ناتوان از درک ملتی استقلال‌طلب و آزادی‌خواه بودند، دست به اقداماتی بر ضد جمهوری اسلامی ایران زدند؛ از آن جمله فشار آوردن به مجامع بین‌المللی مانند سازمان ملل، سازمان کنفرانس اسلامی، شورای امنیت و ...، ایجاد جو منفی تبلیغاتی علیه دانشجویان مسلمان و برخی اقدامات دیگر از جمله آنهاست.
اما پس از بی‌ثمر ماندن، آنها به اقدامات جدی‌تری روی آوردند؛ از جمله قطع کامل روابط سیاسی در 20 مهر 1359، حمله نظامی به ایران و تجاوز به خاک کشورمان که به شکست مفتضحانه آنها در صحرای طبس انجامید و نیز محاصره اقتصادی و بلوکه کردن دارای‌ها و اموال ایران و... که هیچ‌کدام تاکنون درعزم ملت ایران برای مقابله با ظلم و بی‌عدالتی جهانی ومنشا اصلی آن در جهان یعنی استکبار جهانی و آمریکا خللی وارد نکرده است.

حوزه های علمیه و فریاد علیه استکبار
حوزه های علمیه در طول تاریخ همواره در کنار مردم محروم و در برابر قدرت های ستم گر قرار داشته اند. رمز کام یابی نهضت پربار سر سلسله ی بیداردلان؛ حضرت امام خمینی ـ سلام اللّه علیه ـ و محبوب بودن آن رادمرد بزرگ نیز این بود که از یک سو، دشمن مستکبران بود و از سوی دیگر، یاوری همیشه غم خوار برای محرومان و مستضعفان به شمار می آمد. از این رو، حوزه های علمیه به عنوان ادامه دهنده ی خط راستین آن آیت بلند کتاب مقاومت در مبارزه ی ملی با استکبار، نقش مهمی دارند.

دانش آموزان و مبارزه ی ملّی با استکبار
بی گمان، دانش آموزانِ آگاه و رشید ما در مبارزه با استکبار، همواره نقشی فعّال و فراموش ناشدنی ایفا کرده اند. این عزیزان بودند که در13 آبان 1357، به مردم مسلمان ایران، شور و شعور و عشقی دوباره بخشیدند. آنان از آینه ی احساس و شعور مردم انقلابی، غبار بر گرفتند و هویت مسلمانی، خود اتکایی و مبارزه با استکبار را به همگان آموختند. این نوجوانان دانش دوست بودند که با شعارهای توفنده و مشت های گره خورده، پایه های حکومت مزدور پهلوی را سست کردند و لرزه بر اندام زمام داران کاخ سفید انداختند. این جوانان دانش پو بودند که با قیام خویش، به مستضعفان آموختند که برای به دست آوردن حقوق از دست رفته ی خود، باید با ستم گران جهانی بستیزند. اینک، آن رشادت ها و حماسه آفرینی ها، ایجاب می کند که قشر دانش آموز ما، در مبارزه با استکبار، سهم مهمی بر عهده گیرند و هم چون گذشته از پیش گامان این قیام ملّی باشند.

اراده ی الهی و قیام علیه مستکبران
خدای متعال، انسان را با فطرتی ظلم ستیز آفریده است. طبع انسان، عدالت خواه و مخالف تجاوز به حقوق دیگران است. ارسال پیامبران نیز با این هدف صورت گرفته است که به انسان ها کمک کنند تا در مسیر عدالت باقی بمانند و از آن منحرف نشوند. خدای متعال، با صراحت این واقعیت را در قرآن کریم بیان کرده است.
از سوی دیگر، اراده خدای منّان بر آن است که انسان های ضعیف نگاه داشته شده و مظلوم، به پاخیزند، بر طاغیان و مستکبران، بشورند و داد خود را از آن ها بگیرند و حاکمیت را از آنِ خود کنند. حاکمیتی که به عنوان امانتی الهی همواره در خدمت آرمان ها و ارزش های والا و خدایی باشد. امام خمینی(ره) با همین تفکر ژرف و ریشه دار دینی هسته ی مقاومت جهانی اسلام را علیه بیداد و تباهی استعمارگران و مستکبران بنیان نهاد. خمینی کبیر، عظمت های آیین احمدی را در پرتو کرامت های محمدی صلی الله علیه و آله و انوار پاک علوی علیه السلام ، فرا راه بشر این روزگار و همه ی روزگاران آینده قرار داد.
به یادِ مردی که استکبار رااز گستره ی ایران زدود
سلام بر روان پاک روح خدا و سلام بر همه ی روان های خدایی! سلام بر آن که بیداری رابه ما هدیه داد؛ آزادی را برای مان به ارمغان آورد؛ ما رابه وادی استقلال برد و جمهوری اسلامی را به ما، ارزانی بخشید. سلام بر دست های سبزی که بذر محبت خدا را در دل های کوچک فرزندان ما کاشت. سلام همه ی صالحان و سپیدرویان، بر روان بیدارگر روح پاک خدا باد. بزرگ مردی که با موضع گیری آگاهانه و مدبّرانه ی خویش، هر توطئه ای را نقش بر آب می کرد. حکیم دوراندیشی که گره های کور را به سرپنجه ی تدبیر، می گشود. دلاوری که مستکبران، با نفس گرم اش بر خاک افتادند. آری! امام خمینی(ره)، وجدان بیدار قرن و نادره مرد روزگاران بود. قائدی بی نظیر و قائمی بی بدیل بود که با قیامی الهام گرفته از رهنمودهای قائم آل محمد صلی الله علیه و آله ، زنگ ها و زنگارها را از چهره ی دل ها و جان ها باز شست و نور معرفت و بیداری را بر قلب ها تاباند. ستم ها را سربرید، ستم گران را به زوال کشاند، و پلیدی و پلشتی استکبار و استعمار را از گستره ی ایران زدود. اینک در سال روز 13 آبان؛ روز ملّی مبارزه با استکبار جهانی، یاد او را گرامی می داریم و بر روان بیدارگرش درود می فرستیم.

ملت های عدالت خواه و روحیه ی استکبار ستیزی
امروز به برکت انقلاب اسلامی و رهنمودهای پیر بیدارگر زمان؛ حضرت امام خمینی(ره) روحیه ی استکبارستیزی از مرزهای ایران، فراتر رفته و همه ملت های عدالت خواه، حق طلب و آزاده را فرا گرفته است. مبارزه ی خونین مردم شجاع و آزادی خواه فلسطین بر ضد اشغال گران صهیونیست و حامی اصلی آن یعنی آمریکا، همین روحیه را نشان می دهد و از ثمره های انقلاب شکوه مند اسلامی به شمار می رود.

روزی که وحدت کلمه معنا شد

سیزده آبان از جمله روزهای پرفروغی است که در تاریخ ایران زمین، همواره برجسته و سربلند است. سیزده آبان، روزی است که فرزندان ایثارگر و فداکار این مرز و بوم به جهانیان فهماندند که با توکل به قدرت ایمان می توان در برابر هر طاغوتی ـ هرچند خودش را قدرت مند نشان دهد ـ ایستاد. در سیزده آبان ثابت شد که با تکیه بر قدرت آن بزرگوار آفریننده و توانای زنده می توان، استعمار را به خاک مذلت افکند. درسیزدهم آبان این نکته به اثبات رسید که امنیت و آرامش را از حق کشان و ستم کیشان که به مظلومان امنیت و آسایش نمی دهند، می توان باز گرفت. حماسه ی سیزده آبان ثابت کرد که همه ی قدرت های به اصطلاح عظیم شیطانی و طاغوتی، از درون، پوچ و پوشالی است. در سیزده آبان، مردم عدالت خواه و ایمان مدار ما، خویشتن را باور کردند و به چشم خود دیدند آن قدرتی که در ذهن عده ای کج اندیش و کوته فکر، هم چون کوهی استوار است، «کاهی» بیش نیست. در سیزدهم آبان، وحدت کلمه معنا شد؛ تکیه بر محبوب بندگان و خدای خمینی آفرین، تفسیر شد و قدرت رهبری دینی بار دیگر تجربه گشت.

سیزده آبان؛ ستاره ای فروزان
آیا تا به حال از خود پرسیده اید که «سیزده آبان» چه روزی است؟ آیا تا به حال درخشش ستارگان و مهتاب را در پهن دشت گیتی دیده اید؟ آیا تاکنون دیده اید که فروغ نورانی برخی ستارگان، بیش تر است؟ در آسمان تاریخ معاصر ایران زمین نیز، روزهایی چون ستارگان پرتو افشان می درخشند و درس روزهای درخشنده نیز برخی درخشنده ترند. سیزده آبان، این چنین است؛ زیرا در سیزدهم آبان، ملت ما با عشق و ایمان به آرمان خویش، همه ی قدرت های استکباری را به سخره گرفتند و شکوه پوشالی شان را پایمال کردند. در سیزدهم آبان، خدا مردان پاک سرشت، در سالگرد قربانی شدن دانشجویان و تبعید سرسلسله ی بیدار دلان، بر دیو پلیدی و پلشتی، مردانه تاختند و لانه ی فساد را درهم کوبیدند. این است که سیزده آبان در تاریخ این دیار شهیدپرور، برگی زرین را به خود اختصاص داده است و بسان ستاره ای فروزان در آسمان میهن اسلامی می درخشد.

درس های سیزده آبان
سیزدهم آبان به همه ی مستضعفان آموخت که می توانند چپاول گران را به زباله دان تاریخ بسپارند. سیزده آبان به مسلمانان آموخت که در معبد انسانیت، آزادنه و آگاهانه در برابر والایی های ارجمند مکتب توحید، به نماز بایستند، تنها در برابر «اللّه » به کرنش و سجود بنشینند و جز او، همه را طرد کنند. واقعه ی سیزده آبان به دل های مؤمنان قوت بخشید و غروری مقدس و حماسه آفرین را در آنان زنده کرد. پرتوی تابناک از انوار الهی بر آنان تابانید و درس هایی بزرگ از شهادت و رشادت و دلیری به آنان آموخت. در سیزدهم آبان، مردم سرافراز ایران به همه ی مستضعفان جهان نشان داد که دیوار ستم، شکستنی است.
و این‌گونه نام روز 13 آبان برای همیشه در تاریخ ایران ماندگار شد.

پیام هایی از 13 آبان
در قالب «13 آبان»، سه تصویر شفاف نشسته است.
الهام بخش و امیدآفرین و درس آموز.
هم روز تبعید امام خمینی(ره) است، که در پی اعتراض به قانون کاپیتولاسیون و سلطه آمریکا، و خروش بر ضدّ حکومت طاغوت، دستگیر و تبعید شد،
هم روز «دانش آموز» و یادآور شهدای دانش آموز و دانشجو در دانشگاه تهران در روزهای نهضت است،
هم روز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا به دست دانشجویان مسلمان پیرو خطّ امام است که امام راحل، آن حرکت را انقلابی بزرگ تر از انقلاب اوّل به شمار آوردند.
و این سه حادثه را درس ها و پیام هایی است فراوان، از جمله:
آمیختن علم و حماسه
آنچه در اسلام، معیار ارزش است، هم «علم» است، هم «جهاد». در روزهای انقلاب، طیف های وسیعی از طلاب، دانشجویان، دانش آموزان، اساتید و فرهنگیان در خط مقدم انقلاب حضور داشتند و علاوه بر حضور در صحنه های پر شور حماسه مکتبی و ملی، کلاس ها و مدرسه ها را نیز به سنگر مبارزه تبدیل کرده بودند.
گوهر استقلال
از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی، «استقلال» بود. سال های طولانی، کشورمان تحت سلطه آمریکا بود و دست نشاندگان امپریالیسم، کشورمان را پایگاه بیگانه ساخته بودند. «کاپیتولاسیون» قراردادی بود که اوج بردگی و وابستگی کشور را می رساند. خروش مقدس امام بر ضد آن عهدنامه ننگین، ارج نهادن به گوهر استقلال و مبارزه با بیگانه بود. این خروش، هنوز هم در فضای میهن مان طنین افکن است و از پایه های استوار نظام اسلامی ماست.
رهبری بیدار
از نعمت های بزرگ خدا بر این ملت و کشور، رابطه تنگاتنگ و مرید و مرادی امت مؤمن و مسلمان با علمای دین و مراجع تقلید است. مبارزه ای را که امام و امت با آمریکا و دست نشاندگان او آغاز کردند، نشان روشنی از تیزبینی و هوشیاری «مرجعیت شیعه» بود. مردم نیز، قدردان این نعمت بودند و به امر «ولی فقیه» به صحنه آمدند و به قصد قربت و در راستای «ادای تکلیف» در مبارزه شرکت کردند. این نعمت را پاس بداریم و توصیه آن پیر مراد را در «پشتیبانی از ولایت فقیه» از یاد نبریم که به تعبیر آن عزیز، ضامن حفظ مملکت از آسیب هاست.
هجرت سرنوشت ساز
هجرت ها همیشه مبدأ تحول و سرفصل حوادث نو بوده است، چه هجرت های انتخابی، چه تحمیلی. «تبعید» را نوعی «هجرت تحمیلی» می دانیم که انسان های باایمان و هدفدار، در راه آرمان خود از آن استقبال می کنند.
امام امت، خطرات و مخاطرات درافتادن با رژیم طاغوت را می دانست و آگاهانه گام در آن راه نهاد و به تبعیدگاه «بورسا» در ترکیه، سپس به نجف رفت و همین حضور در عراق و حوزه نجف، بسی تحول آفرین بود. پیام هجرت همواره از حوادثی همچون «13 آبان» به گوش می رسد.
نفی سلطه آمریکا
بیش از نیم قرن پیش، آمریکا در کشورمان رسما نفوذ یافت و با بر سر کار آوردن رژیم کودتا و حمایت از خاندان پهلوی، جای پای خود را در این منطقه محکم کرد. پیروزی انقلاب اسلامی، پایانی بر «خط سلطه» بود اما آمریکا با بهره گیری از مهره های وابسته و سازشکار، در قالبی دیگر به فکر ادامه سلطه بود. دخالت ها و جاسوسی های او در شکل «سفارتخانه» گواه روشنی بر آن خط بود. اقدام شجاعانه و انقلابی تسخیر لانه جاسوسی ها و به گروگان گرفتن جاسوسان آمریکایی، از بصیرت و صلابت امتی خبر داد که هم دشمن را خوب می شناخت و هم هرگز حاضر نبود بار دیگر سایه شوم استعمار را بر سر خود ببیند.

این خط ضد سلطه، هنوز هم به فضل خدا حاکم است و پیام 13 آبان، جاودانه است.
توسعه موج ضد آمریکا
روز تسخیر لانه جاسوسی به نام «روز جهانی مبارزه با استکبار» نام گرفت. پیام این نام و حادثه به همه مسلمانان جهان این است که:
می توان بر سر پای خود ایستاد، می توان بدون تکیه به آمریکا زیست، می توان علیه استکبار جهانی قیام کرد، می توان حرکتی جهانی بر ضد استعمار سامان داد.
تکریم «ایام اللّه »
فرمان قرآن است که روزهای خدا را به یاد آورید (ذکّرهم بایّام اللّه )، روزهای بزرگ و ماندگار، که هم مظهر نعمت و امتنان خدا به بندگان صالح است، هم گواه قدرت و اراده و مشیت پروردگار است، هم اهل ایمان را امید می بخشد و ستمگران را به هراس می افکند.
روز 13 آبان یکی از آن یوم اللّه های به یادماندنی است که گرامیداشت آن، موجب انتقال درس ها و پیام های آن به نسل های آینده است و این، رسالت همه انقلابیونی است که به «تداوم خط انقلاب» و «فرهنگ مبارزه» اعتقاد دارند.
ببر کاغذی استعمار
استکبار، بخشی از سلطه و همینه خود را مدیون «مرعوب ساختن مردم» و تبلیغات رعب انگیز و بزرگ نمایی قدرت خویش است.
باید رعب را شکست و پوشالی بودن قدرت استکبار را عیان ساخت.
آنچه در «13 آبان» اتفاق افتاد، به چالش کشیدن قدرتی بود که خود را کدخدای بی رقیب دهکده جهان می دانست و شرایطی پیش آورده بود که کسی جرئتِ «نه» گفتن نداشت، تا چه رسد به اینکه ملتی با مشت های گره کرده خشم و خروش خود را ابراز کند و بر سر آمریکا فریاد بکشد و «مرگ بر آمریکا» را از ناب ترین و اصلی ترین شعارهای خود قرار دهد.
این حادثه در چنین روزی رخ داد و معلوم شد که استکبار، «ببر کاغذی» و «قدرت پوشالی» است.
پیام جاودانه این رخداد، همان کلام امام است که فرمود: «آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.»
این پیام ها و درس ها را از یاد نبریم ... .

منبع:www.hawzah.net
  zaronline.mihanblog.com

نوع مطلب : تاریخ، 
برچسب ها : روز 13 آبان، روز دانش آموز، لاننه جاسوسی،
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 18 مهر 1392
دوشنبه 3 تیر 1398 03:52 ق.ظ

You've made your position very well!.
the best choice cialis woman prices on cialis 10 mg acquisto online cialis viagra or cialis comprar cialis navarr cialis generico in farmacia venta cialis en espaa achat cialis en suisse order cialis from india import cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 11:57 ق.ظ

You revealed that exceptionally well.
cialis patentablauf in deutschland cialis y deporte cialis cipla best buy cialis 20 mg cut in half acheter cialis kamagra the best choice cialis woman india cialis 100mg cost acheter cialis meilleur pri venta cialis en espaa cialis tablets
شنبه 1 تیر 1398 09:15 ب.ظ

You actually explained this terrifically.
cialis 5mg billiger preis cialis 20mg schweiz acheter du cialis a geneve canadian drugs generic cialis cialis alternative cialis generico lilly cialis great britain cialis en mexico precio buying cialis on internet cialis dosage
شنبه 1 تیر 1398 04:22 ق.ظ

Awesome info, Thanks.
buy brand cialis cheap free cialis cialis price thailand rx cialis para comprar tesco price cialis cialis generic availability cialis et insomni cialis online nederland only here cialis pills try it no rx cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 07:48 ب.ظ

Superb advice. Regards!
cialis 5 mg opinioni cialis generico cialis flussig cialis dosage recommendations generic cialis soft gels cialis tablets safe site to buy cialis online buy name brand cialis on line acheter cialis meilleur pri buy online cialis 5mg
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:40 ق.ظ

Wonderful advice. Thanks a lot!
cialis baratos compran uk generic cialis levitra cialis australian price buying brand cialis online cialis super acti cialis dosage recommendations 5 mg cialis coupon printable acheter cialis meilleur pri cialis 20 mg effectiveness generic cialis 20mg tablets
سه شنبه 28 خرداد 1398 10:25 ق.ظ

Wonderful knowledge. Appreciate it.
cialis savings card generic cialis pro cialis baratos compran uk generic cialis cost of cialis per pill cialis cost cialis 30 day sample we recommend cialis best buy comprar cialis 10 espa241a cialis prezzo in linea basso
دوشنبه 27 خرداد 1398 04:07 ق.ظ

Valuable information. Appreciate it.
cialis uk next day click now buy cialis brand cialis pills boards cialis 5 mg para diabeticos generic cialis with dapoxetine wow cialis 20 cialis prezzo di mercato cialis tablets cialis manufacturer coupon cialis super kamagra
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:41 ب.ظ

Amazing loads of excellent facts!
cialis price in bangalore cialis tadalafil online buy cialis cialis therapie achat cialis en itali ou acheter du cialis pas cher cialis therapie buy cialis online legal enter site very cheap cialis deutschland cialis online
یکشنبه 26 خرداد 1398 12:25 ق.ظ

Nicely put, Regards.
click here to buy cialis cialis generique 5 mg cialis generique cialis dose 30mg only best offers cialis use when can i take another cialis generic cialis bulk cialis cialis sicuro in linea cialis kaufen
جمعه 24 خرداد 1398 05:52 ق.ظ

Kudos! Ample postings.

cialis in sconto cialis 200 dollar savings card click here take cialis cialis herbs cialis 5 mg para diabeticos cialis 5 mg scheda tecnica where to buy cialis in ontario venta de cialis canada american pharmacy cialis weblink price cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 03:47 ب.ظ

Reliable information. With thanks.
cialis diario compra we choice cialis pfizer india cialis baratos compran uk side effects of cialis cuanto cuesta cialis yaho cialis generico cialis tadalafil online interactions for cialis cialis venta a domicilio tadalafilo
پنجشنبه 23 خرداد 1398 02:07 ق.ظ

With thanks, Terrific stuff.
cialis pas cher paris 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 20 mg cut in half cialis generika in deutschland kaufen recommended site cialis kanada 5 mg cialis coupon printable how does cialis work cialis pills cialis coupons cialis en 24 hora
سه شنبه 21 خرداد 1398 06:55 ق.ظ

Many thanks, Quite a lot of info.

cialis daily cialis price in bangalore cialis 20 mg effectiveness cialis dose 30mg cialis 30 day trial coupon 5 mg cialis coupon printable cialis ahumada only best offers 100mg cialis price cialis best cialis ahumada
شنبه 18 خرداد 1398 07:49 ب.ظ

Reliable facts. Thanks!
costo in farmacia cialis cialis 30 day sample cialis prezzo in linea basso sublingual cialis online cialis generico online warnings for cialis cialis pills side effects of cialis cialis free trial cialis rezeptfrei
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:02 ب.ظ

Fine write ups. Cheers!
price cialis best cialis 50 mg soft tab pastillas cialis y alcoho 5 mg cialis pharmacie en ligne buying cialis on internet walgreens price for cialis buy brand cialis cheap canadian cialis interactions for cialis cialis 5 mg
چهارشنبه 7 آذر 1397 11:24 ب.ظ

Appreciate it, Ample forum posts.

cuanto cuesta cialis yaho non 5 mg cialis generici we choice free trial of cialis purchasing cialis on the internet buy brand cialis cheap cialis alternative cialis professional from usa costo in farmacia cialis cialis ahumada cialis savings card
چهارشنبه 7 آذر 1397 11:21 ق.ظ

Regards! I appreciate it!
we like it cialis price buy online cialis 5mg cialis pills price each tadalafil 20mg cialis side effects dangers cialis prices in england cialis cuantos mg hay we like it safe cheap cialis click now buy cialis brand how to purchase cialis on line
دوشنبه 9 مهر 1397 06:44 ب.ظ

Factor nicely used!!
cialis sicuro in linea cialis super kamagra cialis italia gratis cialis professional yohimbe cialis uk cialis daily dose generic chinese cialis 50 mg cialis 100 mg 30 tablet how does cialis work buy online cialis 5mg
یکشنبه 1 مهر 1397 04:08 ب.ظ

You actually mentioned it very well!
north west pharmacies canada buy viagra usa canada medications cheap canadian pharmacy viagra brand pharmacy times how safe are canadian online pharmacies Canadian Pharmacy USA canadian medications online canadian pharmacy uk delivery aarp recommended canadian online pharmacies
دوشنبه 12 شهریور 1397 04:11 ب.ظ

Wow many of superb facts!
cialis farmacias guadalajara cheap cialis female cialis no prescription cialis free trial miglior cialis generico we like it safe cheap cialis no prescription cialis cheap cialis 20mg preis cf cialis et insomni prix cialis once a da
یکشنبه 11 شهریور 1397 10:41 ب.ظ

Incredible many of good info.
cialis 20mg preis cf acheter cialis meilleur pri preis cialis 20mg schweiz buy name brand cialis on line cialis generika cialis for bph cialis online napol cuanto cuesta cialis yaho buy cialis online nz cialis tadalafil
سه شنبه 23 مرداد 1397 10:02 ق.ظ

Nicely put, With thanks.
where can you buy viagra over the counter viagra super active canadian viagra get a prescription for viagra online order pharmacy online is it legal to buy viagra online viagra at pharmacy how to buy viagra without a prescription viagra buy online usa online viagra
سه شنبه 23 مرداد 1397 01:30 ق.ظ

Many thanks. Wonderful stuff!
enter site natural cialis rx cialis para comprar cialis wir preise generic cialis soft gels prescription doctor cialis calis generic cialis levitra walgreens price for cialis cialis free trial prix de cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:57 ب.ظ

Very good stuff, Thanks a lot.
prezzo di cialis in bulgaria usa cialis online miglior cialis generico miglior cialis generico acheter cialis kamagra generic cialis in vietnam cialis 5 effetti collaterali order cialis from india cialis purchasing cialis price in bangalore
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:45 ق.ظ

With thanks. Numerous material!

online pharmacy viagra generic buy sildenafil tablets online buy prescription viagra online viagra online with a prescription how to buy real viagra online buying viagra online where can i buy generic viagra online safely buy viagra cvs buy viagra online nz buy real viagra online usa
جمعه 17 فروردین 1397 08:24 ب.ظ

Wow all kinds of valuable data.
walgreens price for cialis order cialis from india price cialis wal mart pharmacy cialis super kamagra cialis uk cialis pills in singapore safe site to buy cialis online brand cialis generic only now cialis 20 mg low cost cialis 20mg
جمعه 3 فروردین 1397 05:00 ب.ظ

With thanks. Lots of advice.

cialis herbs cialis daily new zealand click here take cialis discount cialis are there generic cialis cialis pills we like it cialis soft gel cialis generico in farmacia cialis canada cialis online deutschland
چهارشنبه 10 آبان 1396 11:22 ب.ظ
سلام هر کس، در اینجا هر کس این تجربه را به اشتراک می گذارد، بنابراین بسیار دلپذیر است
این صفحه وب را بخوانید و از تمام این صفحه بازدید کرده ام
زمان.
پنجشنبه 16 شهریور 1396 04:56 ق.ظ
It's great that you are getting thoughts from this post as well as
from our argument made at this time.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی