تبلیغات
تحقیق دانش آموزی - ستارخان و باقرخان
تحقیق دانش آموزی
مسئله‌‏ى علم و تولید علم و شكوفا كردن استعدادها در داخل، یك امر جدى و حیاتى است. (مقام معظم رهبری)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

ستارخان و باقرخان

ستارخان

ستارخان از سرداران جنبش مشروطه‌ خواهی ایران و ملقب به سردار ملی است. در مقاومت تبریز وی جانفشانی‌های بسیاری کرد.

ستار قره‌داغی سومین پسر حاج حسن قره داغی در سال ۱۲۸۵ق (۱۸۶۸ میلادی) به دنیا آمد. او از اهالی قره‌داغ آذربایجان بود که در مقابل قشون عظیم محمد علی شاه پس از به توپ بستن مجلس شورای ملی و تعطیلی آن که برای طرد و دستگیر کردن مشروطه خواهان تبریز به آذربایجان گسیل شده بود ایستادگی کرد و بنای مقاومت گذارد. وی مردم را بر ضد اردوی دولتی فرا خواند و خود رهبری آن را بر عهده گرفت و به همراه سایر مجاهدین و باقرخان سالار ملی مدت یک سال در برابر قوای دولتی ایستادگی کرد و نگذاشت شهر تبریز به دست طرفداران محمد علی شاه بیفتد. اختلاف او با شاهان قاجار و اعتراض به ظلم و ستم آنان به زمان کودکی اش بر می‌گشت. او و دو برادر بزرگترش اسماعیل و غفار از کودکی علاقه وافری به تیراندازی و اسب سواری داشتند اما اسماعیل فرزند ارشد خانواده در این امر پیشی گرفته بود و شب و روزش به اسب سواری، تیراندازی و نشست و برخاست با خوانین و بزرگان سپری می‌شد. سرانجام او در پی اعتراض به حاکم وقت دستگیر و محکوم به اعدام شد. این امر کینه‌ای در دل ستار ایجاد کرد و نسبت به ظلم درباریان و حکام قاجاری خشمگین شد.

ستار در جوانی به جرگه لوطیان (جوانمردان، اهل فتوت) محله امیرخیز تبریز درآمد و در همین باب در حالی که به دفاع از حقوق طبقات زحمتکش بر می‌خاست با مأمورین محمدعلی شاه درافتاد و به ناچار از شهر گریخت و مدتی به راهزنی مشغول شد اما از ثروتمندان می‌گرفت و به فقرا می‌داد. سپس با میانجیگری پاره‌ای از بزرگان به شهر آمد و چون در جوانی به درستی و امانتداری در تبریز شهرت داشت به همین دلیل مالکان حفاظت از املاک خود را به او می‌سپردند. او هیچ گاه درس نخواند و سواد خواندن و نوشتن نداشت اما هوش آمیخته به شجاعتش و مهارت در فنون جنگی و اعتقادات مذهبی و وطن دوستی اش او را در صف فرهیختگان عصر قرار می‌داد.

او در مدت یازده ماه از ۲۰ جمادی الاول ۱۳۲۶ق تا هشتم ربیع الثانی ۱۳۲۷ق رهبری مجاهدین تبریز و ارامنه و قفقازی‌ها را بر عهده داشت و مقاومت شدید و طاقت فرسای اهالی تبریز در مقابل سی و پنج الی چهل هزار نفر قشون دولتی با راهنمایی و رهبری او انجام گرفت به طوری که شهرت او به خارج از مرزهای کشور رسید و در غالب جراید اروپایی و امریکایی هر روز نام او با خط درشت ذکر می‌شد و درباره مقاومت‌های سرسختانه وی مطالبی انتشار می‌یافت.

 

در اواخر کار محاصره تبریز قوای روسیه با موافقت دولت انگلیس به سوی تبریز آمد و راه جلفا را باز کرد. قوای دولتی با دیدن قوای روس به تهران بازگشت و محاصره تبریز پایان گرفت اما ستارخان حاضر به اطاعت از دولت روس نشد و در اواخر جمادی الثانی ۱۳۲۷ق (اواخر ماه مه ۱۹۰۹م) به ناچار با همراهانش به قنسول خانه عثمانی در تبریز پناهنده شد. در منابع ذکر شده ‌است که ستارخان به کنسول روس (پاختیانوف) که می‌خواست بیرقی از کنسول خانه خود به سر در خانه ستارخان زند و او را در زینهار دولت روس قرار دهد گفت: «ژنرال کنسول، من می‌خواهم که هفت دولت به زیر بیرق دولت ایران بیایند. من زیر بیرق بیگانه نمی‌روم


منبع:

zaronline.mihanblog.com

بعدازظهر اول شعبان ۱۳۲۸ق قوای دولتی که جمعا سه هزار نفر می‌شدند به فرماندهی یپرم خان، یار قدیمی ستارخان در تبریز و رئیس نظمیه وقت باغ اتابک را محاصره کردند و پس از چندبار پیغام، هجوم نظامیان به باغ صورت گرفت و جنگ بین قوای دولتی و مجاهدین آغاز گشت. در این جنگ قوای دولتی از چند عراده توپ و پانصد مسلسل شصت تیر استفاده کردند و به فاصله ۴ ساعت ۳۰۰ نفر از افراد حاضر در باغ کشته شدند. ستارخان راه پشت بام را در پیش گرفت اما در مسیر پله‌ها در یکی از راهروهای عمارت تیری به پایش اصابت کرد و مجروح شد و قادر به حرکت نبود. اندکی بعد قوای دولتی او را دستگیر کردند و به منزل صحصام السلطنه بردند و خود و اتباعش ناچار به خلع سلاح شدند (۳۰ رجب ۱۳۲۸ق).

بعد از این وقایع، ستارخان خانه نشین شد و پزشکان حاذق برای مداوای پای او تمام تلاش خود را کردند اما معالجات به جایی نرسید و در تاریخ ۲۸ ذی الحجه ۱۳۳۲هـ. ق (۲۵ آبان ۱۲۹۳ش/ ۱۶ نوامبر ۱۹۱۴م) در تهران دار فانی را وداع گفت و در باغ طوطی در جوار بقعه حضرت عبدالعظیم حسنی در شهرری درحالی که هزاران هزار تهرانی با چشمانی گریان جنازه او را تشییع می‌کردند به خاک سپرده شد. او هنگام فوت حدود ۵۳ سال داشت.

باقرخان

باقرخان، مشهور به سالار ملی یکی از مبارزان تبریزی جنبش مشروطیت ایران بود.

او قبل از مشروطیت بنّا بود. پس از مشروطیت مجاهد شد. ریاست مجاهدین محله خیابان (خیابان یکی از محلات قدیمی تبریز است مشتمل بر بخش‌های واقع در جنوب رودخانه آجی در شرق شهر که تا جنوب شرقی نیز میرسید)، تبریز به دست او افتاد. پس از به توپ بستن مجلس به دستور انجمن ایالتی، مانند ستارخان دست به اسلحه برد و با قشون دولتی که تبریز را در محاصره داشت جنگ کرد. اما پس از اولین شکست که از قشون دولتی خورد، سست شده در صدد تسلیم برآمد تا کار ستارخان که در امیرخیز، محله دیگر تبریز، با دولتیان جنگ می‌کرد قوت گرفت. وی نیز سستی را از خود دور ساخته بار دیگر به جنگ با قشون دولتی پرداخت. در اثر همکاری او با ستارخان کار مشروطه‌طلبان پیشرفت کرد و تبریز از فشار محاصره راحت شد. انجمن ایالتی تبریز باقرخان را به لقب سالار ملی ملقب ساخت و از او تقدیر کرد و آوازه اش در سراسر ایران پیچید.

چنانکه در تواریخ مشروطیت نوشته‌اند در اثر مجاهدت ستارخان و باقرخان مشروطیت نجات یافت اما خود تبریز دیری نگذشت که به دست قشون روس افتاد. سالار ملی و سردار ملی در تبریز نماندند و به تهران حرکت کردند. یک استقبال شاهانه از این دو مجاهد شجاع از طرف دولت مشروطه به عمل آمد.

باقرخان در تهران منزوی میزیست تا قضیه مهاجرت پیش آمد. او دیگر در تهران درنگ نکرد و دنبال مهاجرین رفت. شبی در نزدیکی قصر شیرین عده‌ای از اکراد بر سر او و رفقایش ریختند و سرشان را بریدند. (مرگ باقرخان به همراه هجده نفر از یاران و همراهانش در محرم ۱۳۳۵ قمری / آبان ۱۲۹۵ خورشیدی به دست یکی از اشرار معروف اکراد قصرشیرین به نام محمد امین طالبانی به قصد تصاحب اسب و وسائل مهمانان خود، صورت گرفت.)

باقرخان که مردی جسور و ساده بود حق بزرگی به گردن مشروطیت ایران دارد. او و ستارخان برای مشروطیت با قوای دولتی به جنگ برخواستند و موفق شدند. پس از آنکه مشروطیت بار دیگر مستقر گردید این دو نفر به عنوان قهرمان مشروطیت معرفی شدند. این دو نفر در سخت ترین روزها با اتکاء به مردم تبریز با شاه مستبد مبارزه کرده بودند. یک حرکت و نهضت ملی را رهبری کرده بودند. این بود که به آسانی قهرمان ملت شناخته شدند.

دمکراتهای آذربایجان که نهضت خود را در دنباله نهضت مشروطیت و مکمل آن و خود را وارث سنن مجاهدین آن دوره می‌دانستند، مجسمه باقر خان را در میدان شهرداری تبریز تصب کردند. در ۲۴ آذر ماه ۱۳۲۵ پس از سقوط پیشه‌وری مردم تحت تأثیر احساسات آن مجسمه را که اثر دمکرات‌ها بود برانداختند. از این عمل معلوم می‌شود که نهضت پیشه وری چقدر به ضرر مشروطیت و آزادی و این قبیل معانی بوده‌است.

داماد باقرخان سرتیپ هاشمی است که فرمانده قوای دولتی مأمور آذربایجان بود که در طی جنگی مختصر قوای دمکرات‌ها را در قافلانکوه مغلوب کرد و در میدان جنگ به درجه سرتیپی نایل آمد.

 

 

پس از عقب نشینی قوای روس مردم شهر به رهبری ستارخان در برابر حاکم مستبد تبریز رحیم خان قد علم کردند و او را از شهر بیرون راندند اما اندکی بعد ستارخان در زیر فشار دولت روس دعوت تلگرافی آخوند ملامحمدکاظم خراسانی و جمعی از ملیون را پذیرفت و با لقب سردار ملی به سوی تهران حرکت کرد. در این سفر باقرخان سالار ملی نیز همراه او بود.

 

هدف دولت مشروطه از این اقدام که به بهانه تجلیل از ستارخان و باقرخان صورت گرفته بود در واقع کنترل آذربایجان و خلع سلاح مجاهدین تبریز بود. روز شنبه ۷ ربیع الاول سال ۱۳۲۸ق در شب عید نوروز، جمعیت زیادی از مردم و رجال شهر از جمله یپرم خان ارمنی برای وداع با ستارخان و باقرخان جمع شدند و آنان درمیان هلهله جمعیت از منزل خود بیرون آمدند و به سوی تهران حرکت کردند. در بین راه نیز در شهرهای میانه، زنجان، قزوین و کرج استقبال باشکوهی از این دو مجاهد راستین آزادی به عمل آمد و هنگام ورود به تهران نیمی از شهر برای استقبال به مهرآباد شتافتند و در طول مسیر چادرهای پذیرایی آراسته با انواع تزیینات و طاق نصرت‌های زیبا و قالی‌های گران قیمت و چلچراغ‌های رنگارنگ گستردند. در سرتاسر خیابان‌های ورودی شهر، تابلوهای زنده باد ستارخان و زنده باد باقرخان مشاهده می‌شد. تهران آن روز سرتاسر جشن و سرور بود. ستارخان پس از صرف ناهار مفصلی که در چادر آذربایجانی‌های مقیم تهران تدارک دیده شده بود به سوی محلی که برای اقامتش در منزل صاحب اختیار (محلی در خیابان سعدی کنونی) در نظر گرفته بودند رفت. او مدت یک ماه مهمان دولت بود اما به دلیل وجود سربازان و کمی جا دولت، محل باغ اتابک (محل فعلی سفارت روسیه) را به اسکان ستارخان و یارانش و محل عشرت آباد را به باقرخان و یارانش اختصاص داد. پس از چند روزی که نیروهای هر دو طرف در محل‌های تعیین شده اسکان یافتند مجلس طرحی را تصویب نمود که به موجب آن تمامی مجاهدین و مبارزین غیرنظامی از جمله افراد ستارخان و خود او می‌بایست سلاح‌های خود را تحویل دهند. این تصمیم به دلیل بروز حوادث ناگوار و ترور مرحوم سید عبدالله بهبهانی و میرزاعلی محمدخان تربیت از سران مشروطه گرفته شده بود اما یاران ستارخان از پذیرفتن این امر خودداری کردند. به تدریج مجاهدین دیگری که با این طرح مخالف بودند به ستارخان و یارانش پیوستند و این امر موجب هراس دولت مرکزی شد. سردار اسعد به ستارخان پیغام داد که «به سوگندی که در مجلس خوردید وفادار باشید و از عواقب وخیم عدم خلع سلاح عمومی بپرهیزید.» اما باز یاران ستارخان راضی به تحویل سلاح نشدند.

 

 

منبع:

zaronline.mihanblog.comنوع مطلب : تاریخ، 
برچسب ها : ستارخان، باقرخان، زندگی نامه، تاریخ،
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 19 اردیبهشت 1390
جمعه 23 آذر 1397 10:42 ب.ظ
Can you tell us more about this? I'd like too find out moree details.
پنجشنبه 22 آذر 1397 04:58 ق.ظ
Thank you for the good writeup. It in truth used too be a entertainment account it.

Glance advanced to more added agreeable from you!
However, how could we communicate?
سه شنبه 20 آذر 1397 09:56 ب.ظ
As soon as I found this site I went on reddit to share some of the
love with them.
سه شنبه 20 آذر 1397 09:45 ب.ظ
Today, I went to the beachfront with my kids.
I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter
and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the
shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

She never wants to go back! LoL I know this
is entirely off topic but I had to tell someone!
سه شنبه 20 آذر 1397 05:36 ب.ظ
Everything is very open with a clear explanation of the challenges.
It was definitely informative. Your website is
extremely helpful. Thank you for sharing!
جمعه 9 آذر 1397 02:54 ب.ظ
Great blog right here! Additionally your website a lot up very fast!
What host are you using? Can I am getting your associate hyperlink to
your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol
جمعه 9 آذر 1397 05:59 ق.ظ
An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this
topic, it may not be a taboo matter but typically people don't speak aboout succh topics.
To the next! Many thanks!!
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:23 ق.ظ
Here is where I put all of my expired web 2.0 accounts.
I scrape massive lists and then check to see if they’re
expired. I think you’ll be surprised by the number
of accounts that I come across. Hopefully, you’ll
be able to put these expired accounts to good use.
سه شنبه 6 آذر 1397 02:48 ب.ظ
Every 60 minutes there are new public proxies added.

You can directly import these into your SEO tools or do it manually.
There are proxies for ScrapeBox and all other tools.
Let me know if you need free public proxies for other tools.
I’ll try to add them if I can.
سه شنبه 6 آذر 1397 07:25 ق.ظ
After looking into a few of the blog posts on your site, I seriously appreciate your way of writing a blog. I saved it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my web site as well and tell me what you think.
سه شنبه 6 آذر 1397 06:52 ق.ظ
My spouse and I stumbled over here different page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i'm following you. Look forward to looking over your web page repeatedly.
سه شنبه 6 آذر 1397 05:04 ق.ظ
Admiring the time and effort you put into your blog and in depth information you offer.

It's great to come across a blog every once in a while that isn't the same out
of date rehashed material. Great read! I've saved your site and I'm including your
RSS feeds to my Google account.
یکشنبه 27 آبان 1397 11:30 ب.ظ
I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website. Studying this info So i¡¦m happy to convey that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I found out just what I needed. I so much no doubt will make certain to don¡¦t overlook this web site and provides it a glance a relentless basis.
شنبه 26 آبان 1397 04:52 ق.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and
was wondering what all is needed to get set up? I'm assuming having a blog like
yours would cost a pretty penny? I'm not very web savvy so I'm
not 100% sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
Thank you
جمعه 25 آبان 1397 06:53 ب.ظ
Everything is very open with a very clear explanation of the issues. It was really informative. Your website is extremely helpful. Many thanks for sharing!
جمعه 25 آبان 1397 11:33 ق.ظ
I need to to thank you for this great read!! I definitely enjoyed every bit of it. I have you book marked to check out new stuff you post?
پنجشنبه 24 آبان 1397 11:20 ب.ظ
I really like it when folks come together and share
thoughts. Great website, stick with it!
پنجشنبه 24 آبان 1397 04:25 ق.ظ
Nowhere on the Internet is there this much quality and clear information on this subject. How do I know? I know because I’ve searched this topic at length. Thank you.
چهارشنبه 23 آبان 1397 06:45 ب.ظ
Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues.
When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!

Other then that, awesome blog!
یکشنبه 20 آبان 1397 11:25 ب.ظ
I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?

Plz answer back as I'm looking to create my own blog and would
like to find out where u got this from. appreciate it
یکشنبه 20 آبان 1397 10:14 ب.ظ
continuously i used to read smaller articles that also clear their motive,
and that is also happening with this post which I am reading here.
یکشنبه 20 آبان 1397 07:02 ب.ظ
Very interesting info!Perfect just what I was searching for!
شنبه 19 آبان 1397 05:08 ق.ظ
It's amazing to go to see this web site
and reading the views of all colleagues about this paragraph, while I am also
keen of getting knowledge.
جمعه 18 آبان 1397 09:11 ب.ظ
Liz Miller discovered an amazing diet secret when she was in Africa.
She learned that hunters drank green tea to keep from being hungry.
Read all about her discovery here http://kudoflow.com/4wjo Watch the weight disappear by simply drinking delicious red tea.
جمعه 18 آبان 1397 05:53 ب.ظ
Did you know that it’s possible to make money testing
video games? You’re going to flip your lid when you see this
http://j.gs/Brq4 Click that link and start making money testing video games!
جمعه 18 آبان 1397 03:59 ب.ظ
I think the admin of this web page is in fact working hard in support of his website, since here every stuff is quality based stuff.
جمعه 18 آبان 1397 04:54 ق.ظ
Great beat ! I wish to apprentice even as you amend your website, how can i subscribe for
a blog website? The account helped me a applicable deal.
I had been tiny bit acquainted of this your broadcast
provided bright transparent concept
جمعه 18 آبان 1397 12:22 ق.ظ
I got what you mean, regards for posting.
Woh I am thankful to find this website through google.
جمعه 18 آبان 1397 12:20 ق.ظ
Good day I am so delighted I found your website, I really found you
by accident, while I was searching on Google for something else, Regardless I am here now and would just like
to say thanks for a remarkable post and a all
round exciting blog (I also love the theme/design), I don't have
time to read through it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS
feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent work.
چهارشنبه 16 آبان 1397 01:30 ب.ظ
Quality posts is the secret to invite the visitors to visit the website,
that's what this web site is providing.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی